Jak citově uspokojit dítě- výchovné zásady

19.02.2016 20:25

Dr. Ross Campbell, profesor pediatrie a psychiatrie na univerzitě v Tennessee, autor knihy "Potřebuji tvou lásku" (publikace, která se řadí mezi nejúspěšnější tituly zabývající se výchovou) na základě svých dlouholetých zkušeností doporučuje:

1. Navazujte s dítětem denně pozitivní fyzický kontakt. Při pochvale ho pohlaďte, starší dítě poplácejte uznale po rameni nebo s ním chvíli špásujte.

2. Navazujte pravidelně při komunikaci s dítětem oční kontakt, jinak si bude myslet, že vás jeho sdělení nezajímá (i při mytí nádobí, sledování televize,...)

3. Věnujte dítěti soustředěnou pozornost alespoň 5 minut denně tak, aby vás mělo tuto chvíli jenom pro sebe (i když máte dětí víc a hodně práce). Popvídejte si o tom, co zajímavého prožilo ve škole i mimo ni- tím není myšlena komunikace o známkách, výsledky školní práce proberte v klidu při přípravě do školy. Udělejte si alespoň někdy čas na společnou zábavu či sport.

4. Mějte rádi své dítě takové, jaké je. Nesrovnávejte ho s jeho sourozenci, spolužáky ani se svými představami. Zdržte se kritiky a urážek při neúspěchu. Kdybychom byli všichni stejní, byla by na světě nuda! Pokud má vaše dítě problém, vyhledejte odborníka, snažte se odhalit příčinu, zvažte možnosti dítěte a zahajte cílenou nápravu. Poruchy chování vznikají i z pocitů nespravedlnosti po selháních při neodhalených poruchách učení.

5. Dítě se učí nápodobou. Nezapomeňte, že jste pro své dítě odmalička vzorem v chování i jednání. Nepoučujte, ale sami dodržujte to, co od dítěte vyžadujete.

6.  Učte své dítě (podle potřeby i sebe) pozitivně vnímat svět- dělat druhým radost, uvědomovat si především dobré stránky osobnosti, ale i nedostatky, nezávidět a přát ostatním úspěch, neboť i v naší vyspělé civilizaci platí: "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá."

 

—————

Zpět


Kontakt

Mateřská škola Netolice

Tyršova 523, 384 11 Netolice

Tel: 724 700 687 - třída a odhlašování obědů
Tel: 728 550 031 - ředitelna
IČO: 70991111
č.účtu: 780657300227/0100